AÖL REHBER

maolden aole gecis

Mesleki Açık Öğretim Lisesinde öğrenimine devam eden öğrencilerimiz eğer isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş hakkına sahiptirler. Eğer sizde Mesleki Açık Lise'den normal Açık Liseye geçmek istiyorsanız dilekçe ile AÖL irtibat bürolarına, Halk Eğitim Merkezlerine veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

MAÖL öğrenci girişi için tıklayınız.

 

MAÖL'den AÖL'e Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine nakil olmak isteyen öğrencilerin bazı işlemleri yapmaları gerekmektedir.Peki nedir bu işlemler? Yazımızı okumaya devam edin bütün detaylar haberimizde:

1- Mesleki Açık Öğretim Lisesinde okuyan öğrenciler, Açık Liseye geçmek istediklerinde meslek derslerinden kazandıkları kredileri kaybederler. Ve dolayısıyla toplam kredi sayılarında azalma olurç Bunu bilerek geöiş yapmaya karar vermenizde fayda var. Fakat okuduğunuz dönem değerleri değişmemektedir.

2- Mesleki Açık Liseden, Açık Liseye geçiş yapmak için sadece yeni kayıt ve kayıt yenileme dönemlerinde başvurabilirsiniz bunu da hatırlatmak isteriz.

3- 2011 yılından sonra Mesleki Açık Lisede okumaya başlayan öğrencilerin dosyaları ilk kayıt yaptırdıkları okulda bulunmaktadır. Öncesinde kayıt yaptıranların dosyaları ise MAÖL arşivinde yani Ankara'da bulunmaktadır. Bu nedenlerle nakil için başvuru yaptığınız okul sizin dosyanızı bulunduğu yerden istemesi gerekmektedir. Kayıt yılınıza göre dosyanızın nerde olduğunu anlayabilirsiniz.

4- Diğer bir husus eğer 18 yaşını doldurmadıysanız MAÖL'den AÖL'e geçiş başvuru dilekçenizi velinizin imzalaması gerekmektedir. 

NOT: Mesleki Açık Lisede halen okuyorsanız veya daha önce tasdikname alarak ayrıldıysanız Açık Liseye geçiş için başvuru yapmadan önce meslek lisesine giderek sistem üzerinden durumunuzu "aktif" yaptırmanız gerekiyor. Durumunuz sistem üzerinde aktif görünmeye başladıktan sonra Halk Eğitim Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi'ne dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

 

4.5729166666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.57 (48 Oylar)