AÖL REHBER

maol yuz yuze egitim nedir

Mesleki Açık Lisede okumak isteyen öğrenciler haftanın belirli günleri okula giderek normal öğretimdeki gibi ders almak zorundadırlar.Bu derslere devam zorunluluğu vardır. Yani devamsızlıktan dolayı dersten kalmanız mümkün. Bu yazımızda Mesleki Açık Lise ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulacaksınız. Detaylar yazımızda..

MAÖL öğrenci girişi için tıklayınız..

Yüz yüze eğitim ne demektir? Yüz yüze eğitimde aldığımız dersleri nasıl seçeceğiz? Hangi alanlarda yüz yüze eğitim yapılması uygun görülmemektedir? Yüz yüze eğitimde bir dersin açılabilmesi için olması gereken en az öğrenci sayısı kaç olmalıdır? Yüz yüze eğitime devam edebilmek için iki dönemde devam etmek zorunda mıyım? Açık Lisede de MAÖL gibi yüz yüze eğitim var mıdır? Yüz Yüze eğitim kaç dönemden oluşmaktadır? Şimdi bu sorulara tek tek cevap verelim..

1- Yüz yüze eğitim ne demektir?

Mesleki Açık Liseye kayıt olan öğrenci kayıt olduğu alanla ilgili (örneğin bilişim tek, elektrik gibi) almak zorunda olduğu meslek dersleri vardır. Bu derslerin eğitimini örgün eğitimde olduğu gibi meslek lisesinde hocalardan yüz yüze almak zorundadır ve devam zorunluluğu vardır.

 

2- Yüz yüze eğitimde aldığımız dersleri nasıl seçeriz?

Bu alınan dersleri öğrenciler seçmemektedir. Eğtimin alınacağı okuldaki alanla ilgili dersler okul tarafından seçilmektedir. Öğrencilerin bu derslere devam etme gibi bir zorunluluğu vardır.

3- Hangi alanda yüz yüze eğitim yapılması uygun değildir?

Bu konu ile alakalı görüş yazısı için tıklayınız..

 

4- Yüz yüze eğitim,n yapılablmesi için dersteki kişi sayısının en az kaç olması gerekmektedir?

Mesleki Açık Lisede eğitime başlanacağı zaman bir dersin açılabilmesi için o ders için kayıt olan öğrenci sayısının minimum 8 kişi olması şartı vardır. Burada önemli olan öğretim dönemi başında dersin açılabilmesi için gerekli kişi sayısının sağlanması sonrasında sayı düşsede durum değişmez. Eğitime devam edilir.

 

5- Yüz yüze eğitime devam edebilmek için iki dönemde de devam etme zorunluluğu var mıdır?

MAÖL de dersler 2 döneme bölünmüş şekildedir. Yani örnek verecek olursak birinci dönem btt1 okutulur ve ikinci dönem btt2 okutulur. Birinci dönemdeki ders alınmadan ikinci dönemdeki ders alınamaz. Fakat burda şöyle bir ayrıntı vardır; birinci dönem ders alınıp devamsızlıktan değilde başarısızlıktan kalınmışsa ikinci dönem ders alınabilir. Eğer devamsızlıktan dolayı kalınmışsa ikinci dönemin dersi alınamaz. 

 

6- Açık Lisede de MAÖL de olduğu gibi yüz yüze eğitim var mıdır?

Açık Lisede Mesleki Açık Lisede olduğu gibi yüz yüze eğitim yoktur. Sadece dönem sonlarında seçtikleri dersten sınava girerler. AÖL sınavlarıyla ilgili detaylı bilmi almak için AÖL sınavları nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

7- Yüz yüze eğitim kaç dönemden oluşur?

Mesleki Açık Lisede yüz yüze eğitim toplamda 2 dönemden oluşmaktadır ve her dönem 18 hafta sürmektedir. Tekrar hatırlatmak isteriz Mesleki Açık Lisede yüz yüze eğitimde alınan derslere devam zorunluluğu vardır.

 

4.5408163265306 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.54 (49 Oylar)