AÖL REHBER

maol ders secimi nasil yapilir

Mesleki Açık Lisede okuyan öğrenciler her dönem başında kayıt yenilemek ve ders seçimi yapmak zorundadırlar. Bu yazımızda Mesleki Açık Lise ders seçiminin nasıl yapılacağı konusunu ele alıyoruz. MAÖL Ders seçimi ile ilgili tüm detayları yazımızda bulacaksınız.

MAÖL sisteminde ortak dersler nasıl seçilir? Ortak derslerin hepsini geçmek zorunda mıyız? MAÖL'de her dönem kaç kredilik ders seçmek zorundayız? Öğrenci muaf olduğu derslerin kredisini alabilir mi? Lise diplomasıyla MAÖL'e kayıt olan öğrenci kültür derslerinden sorumlu mudur? Kültür derslerini her dönem seçmek zorunda mıyız? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız. Lütfen okumaya devam edin..

MAÖL Yüz Yüze Eğitim Nedir?

 

1- MAÖL Sistemindeki Ortak Dersler Ne Anlama Gelmektedir?

Sistemde görünen ortak dersler MAÖL öğrencilerinin uzaktan eğitim ile almaları gereken dersleri göstermektedir. Sistemde görünen bu dersler "zorunlu dersler" bölümünde listelenir.

 

2- MAÖL'de Ortak Dersler Nasıl Seçilir?

Mesleki Açık Liseye yeni kayıt olan veya kaydını yenileyen öğrenciler MAÖL sistemine öğrenci numaraları ve şifreleriyle giriş yaparak dersleri seçmek zorundadırlar. Yani ders seçimini her öğrencinin kendisi yapmak zorundadır. MAÖL sistemine nasıl girileceği konusunda detaylı bilgi için MAÖL Öğrenci Girişi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3- MAÖL Sisteminde Görünen Ortak Derslerin Hepsini Başarmak Zorunda mıyız?

MAÖL sisteminde listelenen ortak dersler arasındaki Dil ve Anlatım dersini kesinlikle başarmak zorundasınız. Bu dersten muaf olma gibi bir durum söz konusu değil. Fakat diğer zorunlu derslerden 3 defa kalmanız durumunda muaf oluyorsunuz. Muaf olduğunuz derslerden başarılı olma zorunluluğu kalkmaktadır.

 

4- MAÖL'de Her Dönem Kaç Kredilik Ders Seçebiliriz?

Mesleki Açık Lisede yüz yüze eitim almaya devam ediyorsanız 38 kredilik ders alabiliyorsunuz, yüz yüze eğitimi tamamladıysanız 24 kredilik ders seçebiliyorsunuz.

NOT: MAÖL sistemi sizi uyarıncaya kadar ders seçimine devam edebilirsiniz.

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

 

5- MAÖL Öğrencisi Muaf Olduğu Derslerin Kredisini Alabiliyor mu?

Öğrenciler muaf oldukları derslerin kredisini alamazlar. Bu derslerden eksik kalan kredileri seçmeli derslerle tamamlayabilirler. Fakat şu ayrıntıyı hatırlatmak isteriz. Eğr isterseniz muaf olduğunuz bu dersleri sonrasında tekrar alabilir ve başarılı olursanız kredisini alabilirsiniz. 

 

6- İmam Hatip Alanına Kayıtlı Öğrencilerin Zorunlu Derslerde Görünen Alan Dersleri Nelerdir?

İmam Hatip alanına kayıt olan MAÖL öğrencilerinin almaları gereken bazı meslek dersleri vardır. Bu meslek derslerini uzaktan eğitim ile alırlar. Bu derslerden başarılı olmaları durumunda aldıkları krediler alan kredilerine eklenmektedir.

 

7- Daha Önce Lisede Alıan Derslerin Kredileri MAÖL'de de Geçerli Olur mu?

Evet olur. Hatta daha önce meslek lisesinde okuduysanız başarılı olduğunuz meslek derslerinden muaf olursunuz ve kredileri eklenir. 

 

8- Her Dönem Kültür Derslerini Seçmek Zorunda mıyız?

Evet seçmek zorundasınız. Her dönem başında kayıt yeniledikten sonra maöl sistemine girerek ( Fizik, Matematik, Kimya gibi) dersleri seçmek zorundasınız.

4.6195652173913 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.62 (46 Oylar)