AÖL REHBER

aöl muaf ne demek

Açık Lise öğrencileri yılda 3 dönem sınava girmektedirler. Ve bu sınavlarda belirli bir krediye ulaşarak mezun olmaya çalışmaktadırlar. Açık Lise sınavlarına girmeden önce kaydınızı yenilemeniz ve ders seçmeniz gerekmektedir. Bazı öğrenciler ders seçerken hata yaparak zor dersi seçmektedirler. Seçtikleri bu dersi veremedikleri içinde o dersin kredisini alamamaktadırlar. Bu konuda Açık Lise Ders Seçimi nasıl yapılır başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Eğer seçtiğimiz dersleri veremezsek ne yapacağız? Sorunda tam burada başlıyor.

>>Muaf ne demektir?
>>AÖL muaf ne demek?
>>Açık Lise dersini geçemezsek ne yapacağız?
>>Dersten muaf olmak ne demek?
>>AÖL muaf olma şartları nelerdir?
>>Her dersten muaf olunabilinir ni?

AÖL muaf ne demerk? Açık Lise dersini geçemezsek ne yapacağız? İstediğimiz AÖL dersinden muaf olabilir miyiz? Muaf dersler ne demek? Dersten muaf olmak ne demek? Muaf nedir? İstediğimiz her dersten muaf olma şansımız varmı? AÖL muaf olma şartları nelerdir? Bu yazımızda merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabını anlatacağız. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda bu konuda kafanızda soru işarei kalmayacak. Öyleyse Başlayalım. 

 

Muaf Ne Demektir?

Öncelikle muaf kelimesinin anlamına bakalım. Muaf olmak bir şeyden artık sorumlu olmamak, ondan bağışlanmış olmak, ayrı tutulmuş demektir. 

 

AÖL Muaf Ne Demek?

Açık Lise öğrencileri her dönem başında kayıt yenilemek zorundadırlar. Kayıt yenilemezlerde durumları pasif olur ve o dönem sınavlarına giremezler. Mutlaka kaydınızı belirtilen tarihlerde yaptırmanız gerekmektedir. Bu konuda eğer ilk defa kaydınızı yaptıracaksanız Açık Lise yeni kayıt nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Daha önce kaydınız varsa kayıt yenileyecekseniz de AÖL kayıt yenileme başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Açık Liseye kaydınızı yaptırdıktan sonra ders seçimi yapmalısınız. Ders seçimi yaparkende kredi hesabına dkkat etmeniz gerekiyor birde ortak ve zorunlu derslere. Bu konuda AÖL ders seçimi nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Seçtiğiniz bu derslerden her dönem sonunda sınava gireceksiniz ve bu dersleri geçmek zorundasınız. Eğer bu dersleri geçemezseniz bir sonraki dönem tekrar seçmek zorundasınız. Açık Lise sınavları nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyarak AÖL sınavlarının nasıl yapıldığı konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gelelim muaflık konusuna. Muaf olmak için bir dersi en az 3 defa seçmeli ve bu üç defada da bu dersi geçememiş olmanız gerekmektedir. Yani diyelimki matematik dersini seçtiniz ve ilk dönem geçemediniz. Dİğer dönem tekrar seçmek zorundasınız ve yine geçemediniz. Bir sonraki dönem yine seçmek zorundasınız ve tekrar geçemediniz. DOğal olarak matematik dersini 3 defa seçip 3 defada da geçemediğiniz için bir sonra ders seçme döneminde listenizden otomatik olarak çıkacaktır.

Özellikle geçmekte zorlanılan matematik ve geometri gibi zor dersler için kurtarıcı olmaktadır muaflık durumu. Fakat söyle bir durum vardır. Başarılı olmaladığımız derslerden muaf oluyoruz fakat kredilerini alamıyoruz. Bunu da unutmayın lütfen.

NOT: Muafiyet durumu Dil ve anlatım dersi için geçerli değildir. Bu dersin 1 ile 8 arasındaki tüm derslerini vermek zorundasınız. Dİl anlatım dersinden 3 defa da kalmış olsanız bu dersten muaf olmuş sayılmazsınız. Bunu da hatırlatmak isteriz.

Açık Lise Dersini Geçemezsek Ne Yapacağız?

Açık Lise ders seçimi yaptınız ve o dersten sınava girdiniz. Sınav sonucunda başarılı olamadınız. Dİğer dönem yine aynı dersi seçerek sınavına gireceksiniz. 3 dönem boyunca o dersi seçtiniz ve başarısız olduğunuz zaman o dersten muaf oluyorsunuz fakat kredisini alamıyorsunuz.

 

Dersten Muaf Olmak Ne Demek?

AÖL Dersten muaf olmak o dersin 3 defa seçildiği ve sınavlarına girildiği fakat başarılı olamadığı için artık o dersten sorumlu değil demektir. Yani muaf olduğunuz derslerden tekrar sınava girme zorunluluğunuz ortadan kalkıyor. Özellikle zorlandığınız dersler için kurtarıcıdır.

 

AÖL Muaf Olma Şartları Nelerdir?

Açık Lisede bir dersten muaf olabilmeniz için o dersten 3 defa başarısız olmanız gerekmektedir. Örneğin matematik dersinden başarısız olduğunuzda o dersi seçme zorunluluğunuz ortadan kalkmaktadır. 

 

Her Dersten Muaf Olunabilinir mi?

Her dersten muaf olunamaz. Özellikle dil ve anlatım dersinin 1 ile 8 arasındakitim derslerinin verilmesi gerekmektedir. Yani 3 defa başarısız olunsada dil ve analtım dersinden muaf olunamaz.

Diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz..

AÖL öğrenci girişi nasıldır?

AÖL Ders Geçme Notu Kaçtır? 

4.3555555555556 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.36 (45 Oylar)