AÖL REHBER

aöl kayıt yenileme islemleri

AÖL Kayıt yenileme nasıl yapılmaktadır? Ne kadar ücret ödememiz gerekmektedir? AÖL kayıt yenileme tarihleri ne zamandır? Kayıt yenileme son tarhin nedir? AÖL Kayıt yenilemek için nereye başvurmamız gerekmektedir? Tüm bu soruların cevabını yazımızda anlatacağız lütfen okumaya devam edin.

 

AÇIK LİSE KAYIT YENİLEME İŞLEM BASAMAKLARI

1. Açık Lise Kayıt Yenileme ücretini bankaya yatırarak dekont almanız gerekmektedir. 

Eğer açık lise kaydınızı yenilemek istiyorsanız, her yıl mutlaka Kayıt Yenileme Katılım Bedelini ödemekle yükümlüsünüz. Belirlenen ücret ise 2016 yılı bir dönem kayıt yenileme ücreti 35 TL (Otuz beş TL) olarak belirlenmiştir.

Bankaya gittiğinizde TC Kimlik Numaranızı söyleyerek; Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına 30 TL yatırmanız gerekiyor. Parayı yatırdığınız dekontu kaybetmeyin. Çünkü kaytı yenileme sırasında 30 TL yatırdığınız dekontun yanınızda olması gerekmektedir. (Bankamatikten yatırdığınızda verilen makbuzda aynı işi görmektedir)

Kayıt yenileme ücretini yatıracağınız bankalar ise Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesi (Not: Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir.)

Bankaya parayı yatırdıktan sonra kaydımızı yenilemek için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numaralarına veya okullardaki görevlilere makbuz karşılığında 5 TL daha ödemememiz gerekmektedir.

Kayıt yenilemek için ücreti bankaya ödediğiniz zaman sistem üzeride görünmektedir. Bazen şöyle durumlar la karşılaşılabiliyor. Öğrenci ben katılım bedelini ödedim diyor fakat sistem üzerinde katılım bedelini ödediği görünmüyor. Bunun sebebi ücreti yanlış hesaba yatırmasından kaynaklanmaktadır. Sizde bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız parayı doğru hesaba yatırdığınızdan emin olun.

 

Eğer açık lise öğrencisinin durumu sistem üzerinde aktif veya donuk olarak görünüyorsa, bu durumda olan öğrencilerin kayıtları 2015-2016 öğretim yılı II. döneminden itibaren otomatik olarak yenilenmektedir.

Fakat bu öğrenciler herhangi bir evrak işi için müracaat ederlerse kendilerinden 5 TL kayıt yenileme ücreti alınacaktır.

 

2- Kayıt Yenileme İşlemleri

Kayıt yenileme ücretini yatırdıktan sonra ilgili okul veya halk eğitim merkezi müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Burada öğrencinin yatırdığı paranın dekontu alınacak ve sistem üzerinden kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır. Eğer sistem şifrenizi unuttuysanız AÖL şifremi unuttum ne yapmalıyım? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Daha sonra öğrenci sistem üzerinden giriş yaparak ders seçmesi gerekmektedir. AÖL Ders Seçme Nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

3- Ders Seçimlerinin Yapılması

Ders seçimlerini öğrencilerin kendileri yapmak zorundadır. Sınava girecekleri dersleri tek tek sistem üzerinden seçerler. Ders seçimi yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü tüm sorumluluk öğrenciye aittir.AÖL Ders Seçme Nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

4- Kimler Kayıt Yenilemek Zorundadır?

Sistem üzerinde durumu donuk, aktif ve silik görünen öğrencilerin kayıtlarını yenilemeleri gerekmektedir.

 

Aöl kayıt yenileme tarihleri hakkında daha fazla bilgi için https://yeni-kimlik.com/acik-ogretim-lise-kayitlari.html bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

4.7763157894737 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.78 (38 Oylar)