AÖL REHBER

aol askerlik tecil ettirme

Açık Lisede okuyan öğrencilerin askerlik tecil hakları vardır. Eğer askerlik çağı gelen AÖL öğrencileri isterlerse askerlik tecil hakkını kullanabilirler. Askerlik durumunu tecil ettirmek tecil ettirmek isteyen Açık Lise öğrencilerinin ne yapması gerekiyor? Askerlik tecil için nereye başvurması gerekiyor? Hangi belgeye ihtiyaç var? Askerlik tecil ettirmede yaş sınırı var mıdır? Bu yazımızda sizlere AÖL öğrencilerinin askerlik tecil işlemleriyle ilgili bütün detayları adım adım anlatacağız. Lütfen okumaya devam edin..

 

AÖL Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık Lise öğrencilerinin askerlik tecil durumları 1111 sayılı askerlik kanununun 35/C maddesine göre düzenlenmektedir. Askerlik çağı gelmiş Açık Lise öğrencisi askerliğini tecil ettirmek isterse Mesleki Eğitim Merkezi, Halk Eğitim Merkezlerine başvurarak EK-C2 belgesi almak suretiyle tecil işlemlerini başlatabilirler.

Öğrenciler aldıkları bu EK-C2  belgesi ile bağlı oldukları askerlik şubesine giderecek askerlik durumlarını tecil ettirmek istediklerini beyan etmek zorundadırlar. 

 

AÖL Askerlik Tecil Şartları Nelerdir?

AÖL Askerlik tecil belgesinin adı EK-C2 dir. Bu belgeyi nerelerden alabileceğinizi üstteki yazımızda bahsettik. Açık Lise, Açık Meslek Lisesi, Çıraklık okulu gibi okullarda öğrenim gören AÖL öğrencileri okullarına devam etmeleri halinde askerlik tecil  ettirebilirler. Fakat burada yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı ise 29 yaş sonu baz alınmaktadır.

Normal sürede mezun olmayı başaran çğrenciler eğitim süresi boyunca tecil hakkını kullanabilirler. Normal sürede mezun olamayanlar ise 29 yaş sonu 31 Aralık gününe kadar askerlik tecil hakkını kullanabilirler.

 

Hangi Durumdaki Öğrencilere EK-C2 Belgesi Düzenlenmektedir?

EK-C2 Belgesi distemde durumu Aktif, donuk veya silik durumda olan bütün öğrencilere verilmektedir. AÖl sistemine giriş hakında detaylı bilgi almak için AÖL öğrenci girişi başlıklı yazımızı okuyailirsiniz. Fakat belgenin kabul edilme sorumluluğuı askerlik şubesindedir. Yani durumu silik veya donuk olan öğrencilerin askerlik tecil belgelerini kabul etmeyebilirler. Bunu da hatırlatmak isteriz.

4.625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.63 (48 Oylar)