AÖL REHBER

acik lise yeni kayit

AÇIK LİSEYE YENİ KAYIT NASIL YAPILIR?

Yeni Kayıt tarihleri, Açık Öğretim Lisesi resmi internet sitesinde yayınlanan iş takviminde söylenen tarihler arasında müracaat şartlarını taşıyan vatandaşlarımız, Açık Liseye Yeni Kayıt yaptırabilirler. Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt işlemleri bütün Halk Eğitimi ve Mesleki Eğitim Merkezlerince yapılmaktadır. Yeni kayıt amacıyla aşağıda sıralanan evrakları tamamlayanlar ilan edilen Yeni Kayıt tarihleri arasında yerlerinde tespit edilen en yakın irtibat bürosuna müracaat ederek kayıtlarını yaptırabilirler. Yeni Kayıt işlemleri amacıyla aşağıda sıralanan 3 aşaması takip ediniz.

1. Adım: Bankaya Yeni Kayıt Ücretini Ödeyiniz

Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak öğrenci adayı her dönem tespit edilen yeni kayıt katılım bedelini ödemek zorundadır. 2016 senesinde bir dönem için Yeni Kayıt katılım bedeli 40 TL.'dir. Bu bedelin;

30 TL. ‘sini Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ya da Halk Bankasının (Halk Bankası ilaveten havale ücreti talep etmektedir) rastgele bir şubesine T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, ödeyiniz ve dekontunu muhafaza ediniz.

10 TL. ‘sini ise kayıt yaptıracağınız Halk Eğitim ya da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına ya da söz hususu okulların okul müdürlüğü görevlisine okul aile birliğinin dekontu ya da makbuzu karşılığında ödeyiniz.

Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt amacıyla başvuran öğrenci adaylarının, katılım bedelini ödediğine dair verileri sistem üzerinden görebilmektedir. Katılım bedelini ödemeyen, eksik ya da hatalı ödeyenlerin kayıtları, sistem doğrulusunda engellendiğinden yapılamamaktadır.

2. Adım: Yeni Kayıt işlemleri İçin İrtibat Bürosuna gidiniz

Yeni Kayıt ücretini yatırdığınıza dair dekont ve "Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evraklar" başlığı altında yer alan durumunuza uygun maddede belirti edilen belgeler ile beraber bulunduğunuz yerdeki irtibat bürosuna gidiniz. 

Kayıt yaptırabileceğiniz İrtibat Bürolarını görmek için tıklayınız.

Bu aşamada nüfus kayıt bulgularıniz, adresiniz, resminiz, getirdiğiniz belgelere (tasdikname, diploma, denklik belgesi vb.) ait bulgular Açık Öğretim Lisesi Bilgi sistemine kaydedilir, öğrenci numaranız ve geçici şifreniz oluşturulur. İrtibat Bürosu, sisteme kaydedilen bulguların bir nüshasını da tarafınıza verir.

Kayıt prosedürü yapılan öğrenci "Ön Kayıt" halindadır. İrtibat büroları öğrenciye ait not girişleri (tasdikname ile gelenlerin), resim transferi ve kredilendirme vs. gibi başka verileri sisteme kaydederler. Bilgi girişleri tamamlanıp girişler denetim edildikten sonra "Ön Kayıt" halindaki öğrenci "Aktif " duruma getirilir.

3. Adım: Derslerinizi Seçiniz

Öğrencilik halinuz Aktif duruma geldikten sonra, size verdiği öğrenci numarası ve şifrenizle sisteme girip derslerinizi seçmelisiniz.

 

 

KİMLERDEN KAYIT ÜCRETİ ALINMAZ?

  • 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede şehit düşenlerin eş ve çocukları.
  • Terörle mücadele vazifesini yapar iken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocukları.
  • İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar.
  • Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verdiğiler.

Yukarıdaki şartlardan birini taşıyan öğrencilerimiz durumlarını belgelendirmek şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır.

Söz hususu belgelerin iki adet fotokopisi aslıdır gibi yapılarak bir tanesi öğrenci dosyasına konulacak öteki de istenildiğinde Açık Öğretim lisesine gönderilmek üzere muhafaza edecektir. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Not: Yeni Kayıt katılım bedelleri her sene Açık Öğretim Lisesince belirlenir. Katılım bedelleri Açık Öğretim Lisesi ve kayıt yaptırılan İrtibat Bürosu hesabına ayrı ayrı yatırılır.

4.7105263157895 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.71 (19 Oylar)