AÖL REHBER

aol kac kredi mezun

Açık Lise öğrencileri dönem başında kayıt yenilerler ve ders seçimi yaparlar. Ders seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus derslerin kredi bilgilerine bakmaktır. Çünkü öğrencilerin Açık Öğretim Lisesinden Mezun olabilmeleri için toplamaları gereken kredi miktarı vardır. Peki Açık Liseden mezun olmak için toplanması gereken kredi kaçtır? Öğrenciler kaç kredi toplarsa Açık Liseden mezun olabilirler? Açık Lise mezun olma şartları nelerdir? Açık Lise zorunlu dersler nelerdir? Açık Liseden kaç yılda mezun olunur? tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz. Şimdi detaylar;

Açık Liseden Mezun Olmak İçin Yoplam Kaç Kredi Gerekmektedir?

Açık Lisede okuyan bir öğrencinin mezun olabilmesi için toplaması gereken minimum kredi sayısı 172 dir. Bu krediyi toplayan açık lise öğrencisi mezun olmaya hak kazanmaktadır. Lütfen ders seçimi yaparken seçtiğiniz derslerin kredi sayılarına dikkat ediniz. Az kredili dersler seçerseniz bu krediyi toplamanız daha uzun bir zaman alabilir.

 

Açık Lise Ders Seçimi Ne Zaman Yapılmaktadır?

Açık Lise ders seçimleri AÖL kayıt yenileme işlemleri zamanında yapılmaktadır. Açık Lise kayıt ücretini yatırdıktan sonra kaydını yenileyen öğrencinin durumu sistemde aktif olacaktır. Durumunuz sistemde aktif olduktan sonra AÖL öğrenci sistemine giriş yapara der seçimi yapmanız gerekmektedir. Açık Lise ders seçimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için AÖL ders seçimi nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ders seçimi yapmak önemlidir. Bazı öğrenciler kaydını yeniledikten sonra ders seçimi yapmamaktadırlar. Eğer siz ders seçimi yapmazsanız sistem otomatik olarak sizin alabileceğiniz kredi oranında otomatik ders ataması yapmaktadır. Bu ders atamasına göre de dönem sonunda bu atanan derslerin sınavına girmek zorunda kalacaksınız. O yüzden sistem size otomatik ders ataması yapmadan mutlaka AÖL öğrenci sistemine giriş yaparak ders seçimi yapmanızı öneriyoruz. 

Açık Lisede Bir Dönemde En Fazla Kaç Kredilik Ders Seçimi Yapılabilmektedir?

Açık Lisede okuyan öğrenci kaydını yeiledikten sonra AÖL öğrenci sistemine girerek ders seçimi yapmalıdır. Eğer ders seçimi yapmazsa sistem tarafından kendisine otomatik ders atanacağını ve bununda sıkıntılarından yukarıdaki başlıkta bahsetmiştirk. Açık Lisede bir dönemde en fazla seçebileceğiniz kredi miktarı 35'dir. Zaten siz ders seçimi yaparken sistem sürekli sizi uyaracaktır şuıkadarlık krediniz kaldı ders seçimini buna göre yapınız diye.

 

Açık Lise Muaf Ders Ne Demektir?

Açık Lisede muaflık durumu vardır. Bu durum bazen öğrencilerin geçmekte zorlandığı dersler için kurtarıcı durumda olabilmektedir. Peki nedir bu muaflık? Açık Lise sınavlarında zorunlu olduğunuz bir dersten üç dönem üst üste başarısız olursanız sistem otomatik olarak o dersten sizi muaf sayacaktır. Artık o ders, ders seçme listenizden çıkarılacaktır. Matematik gibi zorlanılan dersler için çok işe yaramaktadır. Burada tabi bir dersten muaf olursanız o dersin kredisinide kaybettiğinizi hatırlatmak isteriz. Açık Lise muaflık konusunda daha detaylı bilgi almak için AÖL muaf ne demek başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer daha sonra krediye ihtiyacınız olduğunda muaf olduğunuz dersi tekrar almak isterseniz bu da mümkündür. Muaf olduğunuz dersi tekrar alarak başarılı olursanız krediside sizin kredilerinize eklenecektir.

 

Açık Lise Sınavları Nasıl Yapılmaktadır?

Açık Lise sınavları dönem sonlarında 3 oturum şeklinde yapılmaktadır. Sınavlarda her ders için 20 soru sorulmaktadır ve her sorunun puan değeri 5 puandır. 100 puan üzerinden değerlendirilen sınavda yanlış verilen cevaplar doğru cevapları etkilememektedir.

 

 

Kaynakça 1: https://yeni-kimlik.com/acik-liseden-kac-krediyle-mezun-olunur.html

Kaynakça 2: https://twitter.com/ziyaselcuk/status/1319330476952346624

4.8870967741935 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.89 (31 Oylar)