AÖL REHBER

acik lise staj islemleri

Mesleki Açık Lisede okuyan öğrenciler staj yapmak zorundadırlar. Staj yapacakları işletmelerin alanlarına uygun olması gerekmektedir. Öğrenciler staj yapacakları yeri okula bildirerek işyerini onaylatmaları şarttır. Eğer okul işyerine onay vermezse başka bir yer bulmak zorundasınız.

Mesleki Açık Lise staj işlem basamakları nelerdir? Staj dosyası nedir? Staj dosyası nasıl doldurulur? Staj dosyası nereden alınır? Haftada kaç gün staj yapacağız? Staj için maaş alacakmıyız? Bu yazımızda Mesleki Açık Lise öğrencilerinin staj işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevabını anlatacağız. Detaylar haberimizde..

 

Açık Lise Staj İşlem Basamakları Nelerdir?

Öncelikle MAÖL öğrenisi haftada 3 gün staj yapacağı işyerini belirleyerek yüz yüze eğitim aldığı okula bildirmek zorundadır. İş yerini belirledikten sonra okul, veli ve işyeri tarafından staj dosyasında bulunan staj sözleşmesini 3 nüsha halinde imzalanması gerekmektedir. Staj sözleşmesi imzalandıktan sonra sözleşmenin bir nüshasını okula, bir nüshasını iş yerine ve bir nüshasını da staj defterine eklemeniz gerekmektedir. 

Öğrenciler staja okulun belirlediği günlere göre gidilecektir. Belirlenen günlerde staja gitme zorunluluğu vardır. Yoksa devamsızlıktan kalabilirsiniz. Mesleki Açık Lisede staj 2 dönemde tamamlanmaktadır. 

 

Staj Dosyası Nedir?

Staj dosyası işletmeye giden Mesleki Açık Lise öğrencilerinin işletmede yaptıkları işleri yazdıkları defterdir. Bu deftere yazılan işler işyerindeki eğitim sorumlusu, koordinatör öğretmen ve öğrenci tarafından imzalanır.

Staj defterine yazılan konular ve yapılacak işler sıralamasını gösteren staj planı okul tarafından staj yapan öğrenciye verilir. Staj defterinden dönem sonunda not alacaksınız unutmayın.

Staj defteri nasıl doldurulur okumak için tıklayın.. 

Staj Dosyası Nereden Alınır?

MAÖL öğrencileri staj dosyalarını yüz yüze eğitim aldıkları okuldan alabilirler. Okuldaki koordinatör müdür yrdcısına başvurarak defterinizi alabilirsiniz. 

 

Haftada Kaç Gün Staj Yapacağız?

Mesleki Açık Lise Öğrencileri haftada 3 gün staj yapmak zorundadır. Staj günleri okul tarafından belirlenmektedir. Staj yapılan işletmenin öğrencinin alanına uygun olması şarttır.

 

Staj Yaparken Maaş Alacak mıyız?

MAÖL öğrencileri son sınıfta staj yaparken maaş alacaklardır. Alacakalrı maaş ise asgari ücretin 1/3 üdür. Yani günümüzde 400 TL civarı ücret almaktadırlar.

4.4814814814815 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.48 (54 Oylar)