AÖL REHBER

açık lise sınavına nasıl çalışmalıyız

Açık Lise öğrencileri yılda 3 dönem eğitim almaktadırlar ve bu dönemlerin sonunda aldıkları bu derslerden sınava girmektedirler. Sınavda ise bu derslerden başarılı olarak sınıflarını geçmeleri ve mezun olmaları gerekmektedir. Açık Lise öğrencilerinin merak ettiği önemli sorulardan bir tanesi de Açık Lise sınavlarına nasıl çalışmamamız gerekiyor? Test çözmek faydalı mı? Konu çalışmamız gerek mi? Hangi kaynaklardan yararlanmalıyız? Kitapları nereden alacağız?

Bu yazımızda merak ettiğiniz tüm bu soruların cevaplarını anlatacağız. Detaylar yazımızın devamında..

 

Açık Lise Sınavlarına Nasıl Çalışmalıyız?

Açık Lise sınavlarına oldukça basit bir yöntemler hazırlanmanız mümkün. Ünite ünite derslere çalışılması gerekiyor ayrıca internet televizyonu ve internet radyosu üzerinden her gün ünitenin anlatımını düzenli olarak izlenmeli ve o çalışılan üniteye ait geçmiş çıkmış sınav sorularını çözülmeli ve en sonunda da deneme sınavları çözmenizde fayda vardır.

Açık Lise öğrencilerinin düzenli bir şekilde haftalık olarak ders çalışma saatleri belirleyerek derslerini takip etmelerinde yarar vardır. Sınavlara hazırlanırken sınav zamanının gelmesi beklenmemeli. Hele de son hafta tüm derslere çalışılmaya başlanmamalı. Aksi taktir de bir sürü ders birikecek ve sizin bu dersleri başarmanız güçleşecektir. O yüzden sınavdan çok önce düzenli olarak konulara çalışmanız ve bol bol soru çözmeniz, önceki çıkmış soruları görmeniz sınavda sizin başarılı olmanızı sağlayacaktır.

 

Daha Önceki Sınavlarda Sorulmuş Sorular Yine Sorulur mu?

Özellikle de daha önceki yıllarda çıkmış soruları çözmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Genelde sınavlarda daha önceki sorulmuş soruların yüzde 90 benzerleri veya zaman zamanda aynısı sorulabilmekte bunu da hatırlatmak isteriz.

Eğer daha önceki yıllarda sorulmuş olan soruları anlayarak ve bilerek çözmeniz halinde sınavda başarılı olmamanız için hiçbir sebep yoktur.

Konuları tekrar edebilmeniz açısından da deneme sınavları size fayda sağlayacaktır. Bu deneme sınavlarına girerek kendinizi test edebilir ve durumunuzu ölçebilirsiniz, eksikliklerinizi görebilirsiniz.

 

Bütün Çalışmaları Yaptım Ama Kendimi Hazır Hissetmiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Eğer bütün bunlara rağmen hala kendinizi sınava hazır hissetmiyorsanız Halk Eğitim Merkezlerinde veya özel kurumlarında açılan açık lise kurslarına katılmanızı öneriyoruz.

4.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.67 (3 Oylar)