AÖL REHBER

aol ek sinav nedir

Bu yazımızda Açık Lise ek sınav hakkında bilmeniz gereken tüm detaylardan bahsedeceğiz. Yazımızın sonunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulacaksınız. Açı Lise ek sınav duyurusu Açık Öğretim Lisesi Genel Müdürlü'ğü tarafından yapıldı. Peki Açık Lise ek sınav nedir? AÖL ek sınav ne zaman yapılmaktadır? AÖL ek sınava girmek için hangi şartlar gerekmektedir? Açık Lise ek sınav başvurusu nereye yapılır? İşte detaylar..

Şimdi madde madde Açık Lise ek sınava Açık lise öğrencilerinden ve yurtdışı programları öğrencilerinden kimler katılabiliyor sıralayalım;

1- Toplamda 8 dönem, 157 kredi ve üzerinde olan öğrencilerden durumu donuk, aktif veya silik olan tüm öğrenciler başvurabilmektedir.

2- 206-2017 eğitim-öğren yılı içerisinde her hangi bir nedenle ( hava muhalefi nedeniyle veya diğer nedenlerle) sınava giremeyen öğrenciler için ayrıca ders seçimi ilanı yapılacaktır. Duyuru takibi için tıklayınız..

3- Açık Lise ek sınav tarihi 2017 yılı Temmuz ayında Pazar günü Açık Öğretim Lisesi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen il merkezlerinde olacak ve iki oturum şeklinde yapılacaktır.

4- Ek sınava katılmak isteyen öğrencilerin başvurularını Temmuz ayı içerisinde yapmaları gerekmkektedir. Güncel tarihler için tıklayınız..

5- Ek sınav başvurusu yapacak olan adayların duyurulan tarihler arasında ilgili bankalara ( Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankadı ) TC numarasını verecek ek sınav başvurusu işlemiyle 30 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.

6- Sınav ücreti yatırıldıktan sonra öğrencilerin Açık Lise öğrenci sistemine giriş yaparak   sınav olmak istedikleri ders seçimini yapmaları gerekmektedir. Eğer sınav merkezini değiştirmek isteyen varsa bu sürede sınav merkezi değiştirme haklarıda olacaktır.

7- Açık Lise ek sınav ücreti olan 30 TL bankaya yatırıldıktan sonra durumunuz AÖL öğrenci sisteminde aktif olarak görünecektir.

 

Yurtdışı Programı Öğrencilerininin Açık Lise Ek Sınav Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Yukarıda sıraladığımız şartları taşıyan yurtdışı programı öğrencilerinin Açık Lise ek sınav başvurusu için yapması gerekenler;

1- Yurtdışı programı öğrencileri Açık Lise ek sınav başvurusu için öncelikle anlaşmalı bankalara sınav ücreti olan 30 TL yi TC kimlik numaralarını belirterek yatırmaları gerekmektedir.

2- SInav başvurusunu gerekli tarihlerde yapmayan yurtdışı programı öğrencileri eğer sınava Ankara'da gireceklerse başvurul işlemlerini sınav tarihinden bir gün öncesi gün 09:00 ile 15:00 saatleri arasında ve sınav günü de saat 08:00 ile 09:00 saatleri arasında yapabileceklerdir. 

3- Batı Avrupa Öğrencilerinden TC numarası olmayanlar ise Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden hesap numarası alarak para yatırmaları ve dekont ile sınav merkezinin bildirilmesi şarttır.

4- Ortadoğu programı öğrencilerinden TC numarası olmayanlarda Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden yukarıdaki işlemin aynısını yapmaları gerekmektedir.

Açık Lise Ek Sınav Yerlerini Öğrenmek için Tıklayınız

4.7058823529412 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.71 (34 Oylar)