AÖL REHBER

açık lise alan seçimi

Örgün Lisede okuyan öğrenciler gibi açık lisedeki öğrencilerde Mesleki ve Teknik anlamda alan seçimi yapabilirler. Mesleki ve Teknik alanlarda yapılan eğitimlerin tamamındaki olan dersler aynı zamanda açık lisede de mevcuttur. Ortak zorunlu derslerin dışında ayrıca alan seçmiş olan öğrenciler kendi alanlarındaki ilgili dersleri seçerler ve buna göre derslerini alırlar.

Fakat düz lisede devam etmek isteyenler de açık öğretimde alan seçmezler ve düz lisenin tüm derslerini alırlar. Düz lisede olduğu gibi sayısal, eşit ağırlık ve sözel gibi bölümleri de öğrenciler seçmektedir. Seçtikleri bölüme göre dersleri alırlar ve aldıkları bu derslerin bir kısmı zorunlu derslerdir bir kısmı ise seçmeli derslerdir. Kredilerini de bu derslere göre tamamlarlar ve mezun olurlar.

Olayı özetlemek gerekirse açık lisede okuyan öğrenci örgün eğitimdeki öğrencilerin yaptıkları gibi isterlerse düz lise okuyarak düz lise mezunu olabilirler veya istemeleri halinde Mesleki ve Teknik Lise okuyarak Meslek Lisesi mezunu da olabilmektedirler.

Mesleki Açık Öğretim Lisesini (MAÖL) tercih eden öğrenciler alan derslerini kayıt yaptırdıkları meslek lisesinde yüz yüze eğitim alarak tamamlarlar. Diğer derslerini de dönem sonlarında merkezi yapılan sınavlara girerek tamamlarlar.

3.5714285714286 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 3.57 (14 Oylar)